BIERZMOWANIE (nazwa pochodzi od bierzma, czyli belki podtrzymującej strop budynku)

Bierzmowanie wraz z chrztem i Eucharystią stanowią trzy sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego. Podobnie jak podczas Pięćdziesiątnicy Duch Święty zstąpił na zgromadzonych uczniów, tak samo Duch Święty zstępuje na każdego ochrzczonego, który prosi o dar Ducha Świętego. Umacnia go i wspiera do dawania świadectwa o Chrystusie.

GDZIE?

Przypominamy, że do tego sakramentu przystępujemy w parafii zamieszkania (a nie w parafii, na terenie której znajduje się szkoła do której uczęszcza kandydat).

KIEDY?

Do końca czerwca w zakrystii lub kancelarii (najlepiej do księdza prowadzącego przygotowanie) zgłaszamy chęć dołączenia do grupy kandydatów do bierzmowania. Kandydaci zostaną poinformowani o terminach i sposobie przygotowania.

Do końca grudnia trzeba dostarczyć metrykę chrztu świętego. Do tego zobowiązani są wszyscy, którzy przyjmowali chrzest poza parafią św. Wojciecha BM w Lublinie. Dotyczy to także tych osób, które przystępując w naszej parafii do Pierwszej Komunii dostarczały już świadectwo chrztu - parafia nie przechowuje tych świadectw.

PODSTAWOWE WYMAGANIA

1. Uczestnictwo w Niedzielnej Mszy Świętej, comiesięczna spowiedź, uczestnictwo w comiesięcznych katechezach parafialnych, uczestnictwo w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych, udział w Triduum Paschalnym.
  2. Znajomość katechizmu i liturgii bierzmowania.
  3. Życiorys Patrona.
  4. Odpis aktu chrztu - KAŻDY, kto przyjmował chrzest poza parafią św. Wojciecha w Lublinie.
  5. Świadek bierzmowania (rodzic chrzestny lub ewentualnie inna osoba dorosła zaakceptowana przez duszpasterza). Świadek we wskazanym czasie jest zobowiązany dostarczyć zaświadczenie ze swojej parafii, że może pełnić funkcję świadka bierzmowania
  6. Pozytywna opinia katechety ze szkoły i ocena z religii.

CO MÓWI PISMO ŚWIĘTE O BIERZMOWANIU?

Już w Starym Testamencie lud Boży oczekiwał na wylanie Ducha Świętego na Mesjasza. Jezus żył w szczególnym Duchu miłości i doskonałej jedności za swoim Ojcem w niebie. Ten Duch Jezusa był Duchem Świętym upragnionym przez lud Izraela. Był to też ten sam Duch, którego Jezus obiecał swoim uczniom, ten sam Duch, który 50 dni po Wielkanocy zstąpił na uczniów. I to jest ten sam Święty Duch Jezusa, który zstępuje na każdego, kto otrzymuje sakrament bierzmowania.

CO DOKONUJE SIĘ PODCZAS BIERZMOWANIA?

Podczas bierzmowania na duszy ochrzczonego chrześcijanina zostaje odciśnięte niezatarte duchowe znamię, które można otrzymać tylko raz i które takiego człowieka na zawsze naznacza jako chrześcijanina. Dar Ducha Świętego jest mocą z góry, dzięki której człowiek staje się świadkiem Chrystusa.

ŚWIADEK BIERZMOWANIA

Jest to bardzo stary zwyczaj. Wprowadzono go już w Kościele pierwotnym. To bardzo ważne, żeby wybrać naprawdę dobrego świadka bierzmowania. Świadkiem powinien być zawsze katolik cieszący się dobrą opinią, który może być wzorem do naśladowania w życiu. Nie może to być ktoś nie mający nic wspólnego z wiarą. Świadek bierzmowania powinien towarzyszyć bierzmowanemu we wzrastaniu w życiu i w wierze. Nie będzie mógł wykonać tego obowiązku jeśli sam nie jest człowiekiem wierzącym. Żeby okazać wobec całego kościoła, że podejmuje się tego ważnego zadania, w momencie bierzmowania świadek stoi za plecami bierzmowanego i kładzie prawą rękę na jego prawym ramieniu.

DIALOG Z BISKUPEM (do pobrania)

KARTKA DO BIERZMOWANIA (do pobrania)

>> Wszystko o bierzmowaniu na wiara.pl